nov. 13, 2015

EGYEZTETÉS A BETEGEK ÉRDEKÉBEN AZ EGYEDI MÉLTÁNYOSSÁGÚ GYÓGYSZERFINANSZÍROZÁSRÓL


A tegnap benyújtott egészségügyi törvénymódosítási kormány-előterjesztéssel kapcsolatban az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete levélben fordult dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkárhoz és dr. Beneda Attila helyettes államtitkárhoz, melyben kérte, hogy a törvény elfogadása előtt a magyar betegek gyógyulása érdekében adjanak lehetőséget a gyártóknak az egyedi méltányosság kérdéseinek megvitatására.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete üdvözli, hogy az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága jövő kedden lehetőséget ad a gyártók szempontjainak bemutatására és reményét fejezi ki, hogy a megbeszélés minden érintettnek megnyugvást hoz.

Az Egyesület elengedhetetlennek tartja, hogy a betegek érdekében Magyarországon elérhetőek legyenek a korszerű, leghatékonyabb terápiák ahhoz, hogy elmaradásunk a lakosság egészségügyi állapotában csökkenjen, de legalább ne nőjön más fejlett országokhoz képest. Az egyedi méltányossági keretből olyan betegségek gyógyszereit támogatta eddig az OEP, mint például leukémia, agydaganat, előrehaladott Parkinson kór, C vírus májgyulladás.

A gyógyszerkeret nagysága az elmúlt években kevés újonnan kifejlesztett gyógyszer támogatásba történő befogadását tette lehetővé. Ezért az egyéb terápiás lehetőségek kimerítése után az egyedi méltányossági támogatás jelenthetett megoldást néhány ezer, súlyos állapotú beteg számára, az orvosilag indokolt esetekben, azonban ez érthető módon az erre a célra elkülönített keret túlköltéséhez vezetett.

A megismert tervezet részben a gyártók vállára helyezné át az egyedi méltányossággal kapott gyógyszerek finanszírozását és még nem tartalmaz a térítésmentesen kezelendő betegszámra és időtartamra vonatkozó feltételeket és biztosítékot arra, hogy milyen esetben kerül be egy hatásos gyógyszer az állami támogatásba.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete aggodalmát fejezi ki, hogy a jelenlegi törvénymódosítás tervezet olyan mértékű többletterhet róna a gyártókra, amelyet a nemzetközi összehasonlításban alacsony gyógyszerárak és magas befizetések mellett már nem tudnak viselni, hiszen a gyógyszerfinanszírozásra fordított összeg 20%-át, mintegy 60 milliárd forintot már ma is a gyógyszergyártók állják befizetéseiken keresztül.

A tervezett egyeztetésen további kérdések is tisztázásra szorulnak, hiszen számos olyan gyógyszer finanszírozását kell megoldani, mely más európai országban már elérhető, ilyenek a 29 onkológiai készítmény mellett például az arthritis psoriatica, a spondylitis ankylopoetica, a Parkinson-kór, a colitis ulcerosa, a Crohn-betegség, a macula oedema, az idiopathiás pulmonalis fibrosis, a diabetes, az epilepsia, a COPD és a HIV/AIDS kezelésére való készítmények.

A nagy várakozással kísért megbeszélés célja, hogy minden rászoruló megkaphassa a számára leghatékonyabb és sokszor életmentő terápiát.

webdesign: qualitypress