nov. 28, 2008

Sajtóbeszélgetés az inkontinenciában szenvedő betegek testi és lelki problémáiról


2008. november 27.

Sajtóbeszélgetést rendezett a Tegyünk az Egészségünkért Alapítvány 2008. november 27-én inkontinencia témában. A beszélgetés során olyan szakértők számoltak be tapasztalataikról, mint Dr. Koós-Hutás Piroska szülész-nőgyógyász, Dr. Simon Zsolt urológus szakorvos, Krasznai Éva, az Inkontinencia Betegegyesület elnöke és Kriston Andrea Kriston intimtorna oktató.

Az elmúlt hetekben több fórumon is az inkontinencia (akaratlan vizeletvesztés, -csepegés) és az ezzel kapcsolatos testi és lelki problémák voltak a fő téma: idén másodszor került megrendezésre a Fontana Nap, október 11-én a Városligetben, mely minden évben az inkontinenciára hívja fel a figyelmet, ami elsősorban egy nőket érintő társadalmi probléma hazánkban is.

Nemzetközi szinten is jelentős találkozóra került sor október végén: a Nemzetközi Kontinencia Társaság és az Inkontinens Betegek Világszövetsége (WFIP) 38. kongresszusát tartotta Kairóban. Dr. Simon Zsolt urológus szakorvos, aki részt vett a találkozón, a sajtóbeszélgetésen beszámolt arról, hogy a konferencia legfontosabb célja az inkontinencia kezelésével kapcsolatos eredmények megbeszélése és értékelése. Számos új terápia is rendelkezésre áll a betegség kezelésére, amely lehetővé teszi a betegek egyre hatékonyabb kezelését.

Megdöbbentő tény, hogy a WFIP adatai szerint a Világ 7 milliárd fős népességéből másfél milliárd ember szenved inkontinenciában.  Felismerve a probléma súlyosságát, az idei konferencián öt új ország betegszervezete csatlakozott a világszövetséghez. Az Inkontinencia Betegegyesület adatai szerint hazánkban a betegek száma eléri az 1 millió főt, de az inkontinensek hozzátartozóival együtt a magyar lakosság 30%-a érintettnek tekinthető.

Súlyos össztársadalmi probléma az inkontinencia, valamint a hólyagtúlműködésből adódó zavarok. Elsősorban a nőket érinti, komoly gondokat okozva nekik az élet minden területén. A legnagyobb baj azonban nem maga a betegség, hanem az, hogy a beteg az orvosának sem beszél a problémájáról, annak ellenére, hogy a tünetek a nők 67%-ának véleménye szerint napi életükbe beépülve, nagymértékben befolyásolják életvitelüket, életminőségüket.

Nemzetközi felmérések adatai azt mutatják, hogy a hiperaktív hólyagban szenvedő betegek mindössze 25%-a, és még az inkontinens hiperaktív hólyagú betegeknek is csupán 40%-a fordult orvoshoz. Az inkontinencia-betétet használó betegeknek is mindössze 45%-a járt betegsége okán orvosnál.

A szakemberhez való fordulás fontosságát hangsúlyozta Dr. Koós-Hutás Piroska szülész-nőgyógyász is, továbbá arról számolt be, hogy nem csak 40 éves kor felett jelentkezik az inkontinencia, hanem a fiatal korosztályt ugyanúgy érinti, főleg a szülés után álló hölgyeket. A részletes kivizsgálás alapján az orvos tudja eldönteni, hogy milyen kezelés segíthet a betegen. Többféle megoldás létezik a gyógyításra: műtét, gyógyszeres kezelés, valamint konzervatív módszerek. Az újabb gyógyszerek már kevesebb mellékhatás mellett nyújtanak hatékony megoldást sok beteg számára.

A legújabb kezelési módok költséghatékonyságát és eredményességét vizsgálja az a tanulmány, amely az IME orvosi szaklap 2008. novemberi, egészség-gazdaságtani különszámában jelent meg. Dr. Simon Zsolt, a cikk egyik társszerzője elmondta, hogy a tanulmányban a vizeletinkontinencia területén, Magyarországon forgalomban lévő, TB támogatással rendelkező legújabb gyógyszerek költséghatékonyságát hasonlították össze egy régebbi terápiával. Az elemzés megállapította, hogy az újabb gyógyszerek magasabb költsége miatt kapott költséghatékonysági mérőszám (inkrementális költséghatékonysági ráta) alacsonyabb abban az esetben, ha a gyógyszer költségén kívül figyelembe vesszük a további költségelemeket is, mint például a kísérőbetegségek költsége vagy a pelenkaköltség, amelyek a hatékonyabb terápia mellett alacsonyabbak.

Klinikai vizsgálati adatok szerint 21%-kal több a hiperaktív hólyagú betegek közt a húgyúti fertőzés és 2,3-szer több a csonttörés, mint a nem hiperaktív hólyagú betegeknél. A bőrbetegségek kezelése, a szükséges orvosi kontrollvizsgálatok, a húgyúti fertőzések, a sietés miatt bekövetkező elesések, csonttörések a betegek esetében másodlagos kiadást jelentenek.

Krasznai Éva, az Inkontinencia Betegegyesület elnöke szerint nagyon fontos, hogy tudatosan merjenek beszélni az érintettek a betegségről és az ebből adódó testi és lelki problémákról, mert ezeknek felvállalása az első és legfontosabb lépés a gyógyulás felé. Ez azért is szükséges, mert sajnos hazánkban az inkontinencia, a hólyagtúlműködés komolyabb tabunak számít a nők körében, mint a merevedési zavarok a férfiaknál.

Kriston Andrea, Kriston intimtorna oktató elmondta, hogy a gyógyszerek és egyéb orvosi beavatkozások mellett kiváló eszköz lehet az intimtorna a betegség megelőzésére és a kezelés részeként is.

 

 

 

webdesign: qualitypress