nov. 7, 2008

A Novo Nordisk Changing Diabetes nevű világméretű kezdeményezése


2008. november 6.

Magyarország is csatlakozott a Novo Nordisk Changing Diabetes nevű kezdeményezéséhez, melynek célja a cukorbetegséggel és annak kezelésével kapcsolatos gondolkodás megváltoztatása.
Lise Kingo, a Novo Nordisk alelnöke előadásában bemutatta, hogy a Changing Diabetes Barométer a diabétesz elleni küzdelemben olyan iránytűként szolgálhat, mely az adatok rendszeres összegzésével kijelöli az egészségügyi fejlesztések követendő útjait.
3 pontban határozta meg a célokat: helyezzük a cukorbetegek érdekeit előtérbe! A kormányzatok és nemzetközi szervezetek a diabéteszt a betegség súlyának megfelelően ítéljék meg és szenteljenek kellő figyelmet neki! Javítsuk a betegek egészségügyi mutatóit! A döntéshozókat ösztönözzük az egészségügyi rendszerek újraszervezésére, ellenőrzésére és átláthatóvá tételére a betegek jobb életminőségének elérése érdekében! Állítsuk meg a cukorbetegség járványszerű terjedését! Nyerjük meg a politikai erők támogatását, hogy csökkenjen a diabétesz okozta súlyos szövődmények száma!

Jó példaként mutatta be Ausztráliát, ahol elérhető a Changing Diabetes Map internetes oldal. Ausztráliában ugyanis az adatok mérése és megosztása már gyakorlattá vált. A Novo Nordisk ott tudományos szakértők segítségével egy olyan kutatási protokollt dolgozott ki, amely lehetővé teszi a vércukor és koleszterin értékek országos összehasonlítását. A novonordisk.com.au honlapon az érdeklődők régiónként lebontva, információt szerezhetnek a diabétesz gondozás átlagos mutatóiról. A program lehetőséget ad arra, hogy összehasonlítsák adataikat a szomszédos területekkel. A szolgáltatás azonban elsősorban az egészségügyi szakmának kíván tanulságokkal szolgálni a jó példák bemutatásával.
  2009 márciusától a www.novonordisk.com honlapon a magyarországi adatok is láthatók   lesznek.   Az alelnök üdvözölte, hogy a program keretében hazánkkal együtt már 22 országban dolgozzák fel a rejtőzködő népbetegség jellemzőit és hatásait, s hogy jelen lehet a magyarországi adatokat közzétevő kiadvány megjelenésekor.
A magyarországi kiadvány tudományos szakértői voltak: Prof. Dr. Barkai László, Dr. Hidvégi Tibor, Dr. Hosszúfalusi Nóra, Prof. Dr. Jermendy György, Prof. Dr. Madácsy László, Prof. Dr. Winkler Gábor és Prof. Dr. Wittmann István. A szakértők közül Prof. Dr. Winkler Gábor és Prof. Dr. Madácsy László  a sajtótájékoztató vendégei is voltak, akik előadásukban felhívták a figyelmet arra, hogy a hazai tapasztalatok is a nemzetközi tendenciákat támasztják alá. Míg a hazai népesség száma csökken, a diagnosztizált cukorbetegek száma Magyarországon is közel megduplázódott az elmúlt 20 évben. A gyermekkori cukorbetegség évente 4,8%-kal nő folyamatosan. Ebben az évben 240 új eset várható. És néhány riasztó adat: évente 2500 amputációt végeznek cukorbetegeknél, évente közel 1000 új vakság alakul ki a cukorbetegség miatt, és a dializált betegek 30%-a cukorbeteg, a II. típusú cukorbetegek 30%-ánál szívkoszorúér betegség igazolható. Madácsy professzor kiemelte az időben történő betegségfelismerés fontosságát a diagnózistól számított várható élettartam és szövődménymentes évek számának szempontjából is. A korai felismerés és a hatékony kezelés jelentősen csökkenti az egészségügyi költségeket, hiszen a költségek legnagyobb részét a szövődmények kezelése teszi ki. A cukorbetegek több mint 46%-a él nagyobb mint 7,5% HbA1c értékkel, mely kockázati tényezőt jelent a kis és nagy érszövődmények szempontjából. A HbA1c célértéke diabetesesek esetén a 7% alatti érték. Az inzulinkezelés megkezdésekor az átlagos HbA1c érték 9,3% volt. „Van még mit tennünk tehátâ€?– fejezte be elődását Madácsy professzor.
Winkler professzor előadásában elmondta, hogy számítások alapján kb. a lakosság 30%-át veszélyezteti a diabetes Magyarországon. A Magyar Diabetes Társaság fontosnak tartja a betegek szoros ellenőrzését, és azt, hogy a beteget motiválni kell arra, hogy saját ismereteit folyamatosan bővítse a betegségét illetően, hiszen akkor fog együttműködni a gyógyításban az orvossal, ha pontosan tudja, mi a teendő. A professzor kiemelte az együttműködés fontosságát. Együttműködés nemcsak az alapellátás és szakellátás szintjén, hanem az egész társadalom szintjén is. Ennek jelentős részét képezné az egészségtan, amelynek az iskolai oktatásban komoly helye kellene hogy legyen.
Az egészségtan mint tantárgy bevezetése téma nap mint nap felvetődik, de mindezidáig nincs változás. Márpedig ha gyerekeink csak a tévé és számítógép előtt ülnek, egészségtelenül táplálkoznak, majd kamaszkortól kezdve egészségtelen szokásokat vesznek fel, ha nem mozognak eleget, és erre lehetőségük sincs, illetve ha nem is hallanak, és nem tanulnak saját testükről és egészségükről megfelelő formában, akkor minden manapság tapasztalható negatív jelenség csak erősödni fog, és a belőlük fakadó betegségek, mint pl. a diabetes, nem állíthatók meg! Ahogy hallhatjuk a statisztikát: az ember egészségéért mindössze 10%-ot tehet maga az egészségügy, 90%-nyi felelősség bennünket terhel. Meg kell tanulnunk tehát a helyes utat ehhez a 90%-hoz.          
Puber Anikó                          

webdesign: qualitypress