márc. 9, 2016

A Boehringer Ingelheim újabb kutatásokat támogat


Az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) „Díj az Innovatív Orvosi kutatásért” címmel pályázatot hirdetett, mely támogatását a Boehringer Ingelheim által felajánlott független díj tette lehetővé. A program a tromboembóliás betegségek kezelésének megoldatlan igényeit megcélzó kutatásokat támogatja.
Nemrégen két magyar kutató is elnyerte a Boehringer Ingelheim Fonds támogatását.

Szomorú tény, hogy négyből egy ember halálának valamilyen tromboembóliás betegség az oka. A tromboembólia, melyet akár korunk veszedelmes járványának is nevezhetnénk, felelős a vérben kialakult vérrögök útján a stroke, a mélyvénás trombózis, a tüdőembólia kialakulásáért. A betegség kegyetlenül szedi áldozatait, s így előkelő helyre ugrott a halálozási ráta dobogóján. Az ESC Díj az Innovatív Orvosi kutatásért program tromboembóliás betegségekben szenvedő betegek egészségi állapotának javítását célozza meg. A Boehringer Ingelheim hadat üzent a betegségnek és a pályázati program kizárólagos támogatója lett.
„Kutatásorientált vállalatként hisszük, hogy a tudományos kezdeményezések támogatása nagyon fontos. Ezért hálásak vagyunk, hogy lehetőségünk van támogatni az ESC-t, a díjazottakat, és izgatottan várjuk a közeljövőben érkező kutatási eredményeket. Bízunk benne, hogy a támogatási program eredményei innovációt hoznak a kardiovaszkuláris tudomány világába.” mondta Prof. Jörg Kreuzer a Boehringer Ingelheim Szív- és érrendszeri terápiás területének alelnöke.
Szerte a világból számos pályázati anyag érkezett, melyeket egy független Tudományos Bizottság értékelt. 2016. február 10-én az Európai Kardiológiai Társaság a benyújtott 554 pályázat közül kihirdette az öt nyertes kutatási programot.
A támogatás nyertesei és díjazottjai az alábbiak voltak.
David-Alexandre Trégouët a franciaországi Pierre & Marie Curie Orvosi Egyetemen írta PhD munkáját. A kutatási támogatás lehetővé tette számára, hogy elsőként végezzen átfogó epidemiológiai felmérést a plazma mikroRNS biomarkerek vizsgálatával a vénás tromboembólia és annak kiújulása tekintetében. A plazma mikroRNS biomarkerek segítik a gondozást végző szakembereket a betegek antikoaguláns terápiájának beállításában csökkentve ezzel a vérzés kockázatát és az alacsony rizikójú betegek szükségtelen kezelésével járó költségeket, illetve a vénás tromboembóliás események megismétlődésének gyakoriságát.
Timo Heidt a németországi Heart Center Freiburg Egyetemen végzett. Új fejlesztéseket mutatott be a mágneses rezonanciájú képalkotásban, amelyek például segítenek a katéterek nyomon követésében és szelektíven tudják megcélozni a sejtes epitópokkal járó plakettek vagy kisebb plakk ruptura gyulladások megkeresését, továbbá lehetővé teszik MR irányította célzott plakk-lezárást nem-fémes, biológiailag felszívódó vaszkuláris „stentek” segítségével.
José Manuel Soria Fernandez a spanyolországi Institute of Biomedical Research - Hospital de la Sant Creu i Sant Pau-ban szerezte a PhD képzését. Az általa vizsgált bizonyos prediktív tényezők pontosításával jobban meghatározható, hogy mely betegeknél magas a trombózis kockázata.
Christina Christersson a svédországi Uppsala Egyetemen végezte PhD tanulmányait. Kutatása a különböző kombinációjú antitrombotikus gyógyszerek alkalmazása mellett a biológiai aorta műbillentyű megtartásának a rövid és hosszú távú kimenetelét mutatja be.
Michael Joner az Amerikai Egyesült Államokbeli CVPath Institute in Gaithersburg illetve a németországi Deutsches Herzzentrum München egyetemeken tanult. A neoatherosclerosis szisztémás, az egész szervezetet érintő kezelésével szemben csak a beteg területet megcélzó kezelést vizsgálta. A tanulmány célja, hogy összehasonlítsa a neoatherosclerosis locális kezelését biológiailag felszívódott stentekkel, illetve a szisztémás, magas dózisú sztatin kezelést.
A közelmúltban két magyar kutató is elnyerte a Boehringer Ingelheim támogatását
Dr. Makara Judit 2014-ben a Boehringer Ingelheim gyógyszergyár és az Európai Idegtudományi Társaságok Szövetsége (FENS) Kutatási Díját kapta meg, melyet az idegtudományok területén elért rendkívüli kutatási eredményeivel ért el. Kutatása az idegsejtek információ-feldolgozását vizsgálta. Munkája segítséget ad nekünk abban, hogy közelebbről is megismerkedjünk az idegsejtek működésével, illetve láthassuk ezek szerepét a memória kialakulásában, hatását a tanulásában részt vevő agyi struktúrára nézve.
A 2002-ben alapított FENS díj célja, hogy megbecsülje és támogassa fiatal tudósok idegtudományok területén elért kiemelkedő kutatásait.
Nyerges Ákos PhD hallgató a Szegedi Tudományegyetem Biokémiai Intézetében és tagja a Szegedi Biológiai Kutatócsoportnak is. A molekuláris biológiai és evolúcióbiológiai kutatás tervezése és kivitelezése témában végzett eredményes kutatása elnyerte a Boehringer Ingelheim Fonds díját.
Kutatásának tárgya a szintetikus biológia, melynek segítségével képesek vagyunk az élőlények tulajdonságait tervszerűen befolyásolni. A hasznos cél elérése érdekében új biológiai rendszereket alkothatunk meg egyedi molekulák, teljes sejtek segítségével, így például a betegségmodellek létrehozása lehetővé teszi a betegségek gyógyíthatóságának kutatását.
A Boehringer Ingelheim Fonds díjat olyan kiemelkedő fiatal kutatóknak ítélik, akik még nem töltötték be 27. életévüket, és a következő három évben szeretnének részt venni nemzetközi laboratóriumok orvosbiológiai kutatásaiban. A kiválasztási folyamat során, csak olyan magasan kvalifikált kutatókat keresnek, akik minden kritériumnak kiemelkedően megfelelnek.

A Boehringer Ingelheim gyógyszergyár büszke arra, hogy lehetősége van tehetséges, fiatal tudósokat, kutatókat elismerni és támogatni, ezzel is hozzájárulva orvostudományi kutatások fejlődéséhez.

webdesign: qualitypress