nov. 6, 2015

Fogjunk össze a Hepatitis C mentes Magyarországért


A fertőző májbetegségek kezelésével foglalkozó szakmai szervezetek szükségesnek tartják egy olyan Nemzeti Hepatitis C Vírusfertőzés (HCV) Felszámolását Célzó Stratégia létrehozását, mely tartalmazza a felvilágosítás, az oktatás, a szűrés, a kezelés és a megelőzés céljait és megvalósítási menetét. Ezen stratégia alapját képező szakmai anyagot készítették most el és mutatták be a MOTESZ kongresszusán az érintett szakemberek az egészségügyi szakma képviselőinek.

Az elmúlt év egyik nagy egészségügyi áttörése volt, hogy elérhetővé váltak azok az új, már interferon-mentes terápiát tartalmazó gyógyszerek, melyek 90-100%-os gyógyulási arányt biztosítva gyakorlatilag gyógyíthatóvá tették a kezelés nélkül halálos hepatitis C vírus (HCV) fertőzést. Ez az áttörés lehetőséget teremtett arra, hogy reális célként tűzzük ki a HCV-mentes Magyarország elérését. Ez összhangban áll a WHO és a World Heptitis Alliance ajánlásával. Charles Gore, a WHA elnöke úgy fogalmazott egy konferencia kapcsán, „ Gyakorlatilag minden eszközünk megvan ahhoz, hogy elimináljuk a fertőzést, ami még hiányzik a sikeres megvalósításhoz az az elhatározás, az anyagi háttér és az eszközök használatának ismerete”.
A nagy társadalmi hatású fertőző betegségek leküzdésére tett erőfeszítések kormányzati szintre emelésére eddig is volt példa, a Nemzeti HIV stratégia. Figyelembe véve, hogy a HCV fertőzés több mint 50x annyi embert érint Magyarországon, mint a HIV fertőzés, és jelenleg a 7. leggyakoribb halálok a világon, érthető az egészségügyi szakmának és a betegszervezetnek az a közös célja, hogy emelkedjen kormányzati szintre e betegség leküzdésére tett erőfeszítés.
Ehhez készítettek most el egy szakmai összefoglalót és ajánlást, mely a nemzeti HCV stratégia alapját képezheti. Ebben a szakemberek a felismerés, felkutatás, gyógyítás és megelőzés feladatait foglalták össze, kiemelkedő szerepet tulajdonítva a felvilágosításnak, oktatásnak és szűrésnek, mely nemcsak a lakosság, de az egészségügyi szakma és néhány jól definiálható szervezet és társadalmi csoport (terhes nők, elítéltek, bevándorlók, vénás droghasználók) esetében is kiemelkedő jelentőséggel bír.
“A Hepatitis Nemzeti Programban vázoltak reálissá teszik a HCV-mentes Magyarország megvalósítását 15 év távlatában. A Program összköltsége 50 milliárd forintra tehető, ami lényegesen nem függ a program bevezetésének/lebonyolításának idejétől. Figyelembe véve azonban a jelenleg a fertőzéssel kapcsolatos sok milliárd forintos (és évről évre növekedő) egészségügyi ráfordítást, elodázása vagy meg nem valósítása már középtávon is igen jelentős veszteséggel jár. Ennek elkerülése a betegek, az ellátást végzők, a finanszírozók és a döntéshozók közös feladata és felelőssége.” – olvashatjuk a szakmai anyagban.

 

webdesign: qualitypress