okt. 9, 2008

Új remény az emlőrák kezelésében


2008. október 2.

A daganatos betegségek vezető halálokot jelentenek szerte a világon, melyek közül az iparilag fejlett országokban, így Magyarországon is az emlőrák a nők leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegsége. Becslések szerint életük folyamán minden nyolc nőből egyben emlőrák alakul ki.
Európában százezer lakosonként 50-60 emlőrákos eset fordul elő évente, ami közel kétszázezer új esetet jelent. Magyarországon 2006-ban 7585 új esetet ismertek fel, és 2005-ben 2109-en haltak meg ebben a betegségben.
Az emlőrák leggyakrabban (körülbelül 75%-ban) az 50 évesnél idősebb nőkben jelentkezik.

A daganatos betegségeknél több stádiumot különböztetnek meg, a prognózis és a kezelés a betegség valamennyi stádiumban jelentősen különbözik, ezért a korai és a metasztatikus (áttétes) emlőrák elkülönítésének nagy jelentősége van. Hazánkban a nők mintegy 70%-ában diagnosztizálnak korai emlőrákot, melyet sikeresen lehet kezelni, és ezek a betegek tünetmentesen élhetik életüket.
Az emlőrákos betegek csaknem felében azonban áttétes betegség alakul ki. A kezelésben alkalmazott biológiai célzott terápia sikeres bevezetése ellenére ezeknél a betegeknél szükség van további kezelési lehetőségekre is, mivel a betegek jelentős hányadánál az emlőrák a meglévő kezelés mellett is kiújul vagy rosszabbodik.

Az ő számukra jelent áttörést az a nemrég törzskönyvezett új készítmény, amely egyidejűleg képes gátolni a daganatos sejtek több receptortípusának működését, és ezáltal több ponton tud beleavatkozni a tumoros sejt kóros folyamataiba. A készítmény molekulája elég kis méretű ahhoz, hogy be tudjon hatolni a daganatos sejt belsejébe, és kölcsönhatásba  lépjen az ott lévő receptorok komponenseivel, így ezek gátlásával megakadályozza a tumorsejtek kontroll nélküli szaporodását.
További lényeges szempont még, hogy a szájon át alkalmazható gyógyszer alkalmazásával fokozható a beteg együttműködési képessége, szemben a kórházi infúziós kezeléssel.

Az új gyógyszer az előrehaladott vagy áttétet adó, agresszív, rossz prognózisú emlőrákban szenvedő nők kezelésére szolgál. Olyan betegeknél alkalmazható, akiknek állapota a korábbi standard terápiák ellenére rosszabbodott.

  Nemzeti Rákregiszter adatai szerint:

A Tyverb törzskönyvezése és piacra kerülése új reményt jelent az emlőrákban szenvedő nők számára. A Tyverb az első kismolekulájú, kettős (két növekedési receptoron ható), célzott terápia, mely újszerű hatásmechanizmussal a tumoros sejten belül zajló folyamatokba avatkozik bele. Méreténél fogva átmegy a vér-agy gáton, ezért ígéretesnek tűnik az agyi áttétek kezelésében is. A Tyverb tabletta 250 mg lapatinibet tartalmaz. A napi adag 1250 mg, tehát a betegeknek naponta egy alkalommal 5 tablettát kell bevenni folyamatosan, a daganatos betegség rosszabbodásáig.

A Tyverb jól tolerálható,  mellékhatásai kezelhetőek. A leggyakrabban tapasztalt nemkívánatos  események  részben a gasztrointesztinalis rendszer területén fordultak elő (hasmenés, hányinger és hányás), részben a bőrtünetek formájában jelentkeztek (kiütések és kéz-láb szindróma).

Ezek az eredmények igen biztatóak, az emlőrák kezelésében újabb áttörést jelentenek, és a  lapatinibbel folyó további kutatás alapjait jelentik ezen a területen. Jelenleg világszerte, így hazánkban is számos klinikai vizsgálat folyik áttétes emlőrákban lapatinib és egyéb ágensek kombinációjával, korai emlőrákban és más tumorokban.

 

webdesign: qualitypress