szept. 11, 2008

100 éves a varrófonal pályázat – kihirdették a hazai győztest


2008. szeptember 11.

Kihirdették a B. Braun csoport Aesculap divíziója által, „A varrófonalak jövőjeâ€? (The Future of Sutures) címmel meghirdetett verseny nemzeti győztesét.  A száz éves évforduló alkalmából kiírt nemzetközi pályázatra közel kétszázötven pályamunka érkezett, köztük tizennégy Magyarországról. A nemzeti forduló győztese, dr. Szabó Zsolt szeptember 5-én ünnepélyes keretek között vehette át az első helyezettnek járó díjat az Aesculap Akadémián. A nemzeti bajnok automatikusan továbbjut a második, nemzetközi fordulóba.


Kerek száz éve, hogy 1908-ban Carl Braun, a Németországi Melsungenben élő gyógyszerész Dr. Francz Kuhn sebésszel együttműködve kifejlesztette az első módszert a steril varrófonal ipari gyártására és csomagolására. Napjainkban a varrófonalak fontosságát és szükségességét senki nem kérdőjelezi meg, sőt mára a gyógyulás esztétikai szempontjai miatt is fontossá váltak.

A B. Braun tevékenységi körében a varrófonal-gyártás jelentős ágazattá nőtte ki magát az elmúlt száz évben. Az Aesculap Divízió a B. Braun második legnagyobb divíziója, amely 1867 óta orvosi termékeket és szolgáltatásokat kínál valamennyi sebészeti és alapvető intervenciós folyamathoz – többek között varrófonalakat, sebészeti műszereket, implantátumokat az ortopéd-, ideg- és gerincsebészethez, endoszkópiához, sebészeti motoros rendszereket, steril tartályokat és tárolórendszereket valamint kardiológiai termékeket.

A legelső iparszerűen előállított steril sebészi varrófonal száz éves évfordulója alkalmából a B. Braun csoport Aesculap divíziója „A varrófonalak jövőjeâ€? (The Future of Sutures) címmel nemzetközi versenyt hirdetett több mint harminc országban, melynek célja a sebek sebészi úton történő zárásával kapcsolatos innovatív ötletek gyűjtése és ezek támogatása.

A verseny nemzetközi védnökei között olyan jelentős szervezeteket találunk, mint a Királyi Sebészeti Akadémia (The Royal College of Surgeons of England), a Német Sebészek Társasága (Deutsche Gesellschaft für Chirurgie, DGCH), és az Európai Biotechnológiai Szövetség (The European Federation of Biotechnology, EFB).

A versenyre akár egyénileg, akár csapatosan is lehetett jelentkezni 2008. februárjáig. A huszonkilenc országból beérkezett közel kétszázötven pályázat között a zsűri a Magyarországról érkezett tizennégy szakmai anyag mindegyikét érdemesnek találta a további kidolgozásra. Az angol nyelvű pályamunkát azonban végül öt hazai pályázó nyújtott be, melyek elsőként nemzeti szinten mérettettek meg.


A hazai forduló győztesét szeptember 5-én ünnepélyes keretek között hirdették ki a B. Braun leányvállalataként működő Aesculap Akadémián.  A győztes pályázatot benyújtó dr. Szabó Zsolt a Magyar Sebészeti Társaság titkárától, Oláh Tibortól vehette át az első helyezettnek járó ötezer eurós díjat, s mint nemzeti bajnok automatikusan továbbjutott a második, nemzetközi fordulóba. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei kórház főorvosa, aki eredetileg három anyaggal is jelentkezett, ám végül ezekből csak egyet dolgozott ki részletesen, az újítás, a lendület, az ötletesség fontosságáról beszélt, és elmondta, hálás a B. Braunnak, amiért az innováció mindig is a vállalat egyik legfontosabb törekvése volt.
Ezúton is köszönjük a többi pályázó: Prof. Dr. Weber György, dr. Lukovich Péter, dr. Stella István és dr. Váradi Gábor munkáját is, és gratulálunk a kiváló teljesítményhez.

A nemzetközi forduló nyertes pályaművének ünnepélyes díjátadójára 2008. december 5-én, Németországban kerül sor. Az összesen több mint 400 ezer euró összdíjazású versenyen az első helyezettre 100 ezer euró pénzdíj vár, a második és harmadik helyezett 50 ezer eurót illetve 25 ezer eurót vihet haza.

webdesign: qualitypress