júl. 23, 2014
Európa számos országából küldtek be absztraktokat, melyek közül a három legjobbat, köztük Dr. Gieszer Balázsét is kiválasztották. Előadása I. helyezett lett, amely a dicsőségen túl azért kiemelt jelentőségű, mert külföldi kutatási támogatás elnyerésével jár. Így lehetőség adódik az intézetben folytatott kutatást kiterjeszteni a bécsi betegekre is. Jelen kutatási projekt így hozzájárul a magyar és bécsi kapcsolatok erősítéséhez és a tüdőtranszplantációs program tudományos alapjainak megteremtéséhez.
A tüdőtranszplantáción (LTx) átesett betegek morbiditásának és mortalitásának leggyakoribb oka a BronchiolitisObliteransSyndroma (BOS) kialakulása. A tüdőtranszplantált betegek 48%-nál 5 éven belül, 76%-ánál 10 éven belül kialakul a BOS. Ez a betegség az átültetett tüdő kis légjáratainak beszűkülésével és elzáródásával jár. A BOS-ban szenvedő betegek meghalnak, vagy szerencsés (10%) esetben re-transzplantációra kerülnek.
Az Országos Onkológiai Intézetben újonnan megalakult és hamarosan a magyar tüdőtranszplantációs programnak helyet adó Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán a magas színvonalú betegellátás mellett komoly kutatómunka folyik klinikusok, biológusok és TDK-s hallgatók bevonásával. A körülmények és a lehetőség megteremtésében, támogatásukkal Prof. Dr. Kásler Miklós, Dr. Rényi-Vámos Ferenc, Dr. Lang György, Dr. Döme Balázs sokat segítettek.
A kutatás egyik fő területe a tüdőtranszplantációt követő BOS kialakulásának vizsgálata. Az OTKA által is támogatott, Dr. Rényi-Vámos Ferenc docens vezette, „Az Adrenomedullin szerepe Bronchiolitis Obliterans Syndromában” c. kutatásunk célja a sokoldalú Adrenomedullin (AM) szerepének és esetleges protektív hatásának vizsgálata tüdőtranszplantált betegekben és a BOS kialakulása során.
A sajtóközlemény az Országos Onkológiai Intézet kiadványa