júl. 1, 2008

Alzheimer-kór kezelésére szolgáló készítménnyel bővült a Richter termékpalettája


 2008. július 1.

A Richter számos, korszerű terápiát biztosító készítménnyel rendelkezik a központi idegrendszeri területen, amely most az Alzheimer–kór kezelésére szolgáló készítménnyel bővült. Az új gyógyszer a betegség korai fázisában adható.

A demenciákkal foglalkozó hazai szakemberek véleménye szerint Magyarországon 100.000-150.000 Alzheimer-kóros beteg lehet.

Az Alzheimer-betegségre jellemző a kognitív funkció beszűkülése, a gondolkodás és az ítéletalkotás zavara, valamint a viselkedés és a személyiség megváltozása. A kórkép progresszív jellegű, az intellektuális hanyatlást végül gyors testi leépülés és halál követi. A kórlefolyás a tünetek megjelenését követően átlagosan 8-10 év, amely nagy egyéni különbségeket mutathat.

 

Az Alzheimer-kór oka ismeretlen. Kialakulásában kiemelt szerepet tulajdonítanak az idegsejtek közötti térben felhalmozódó amyloid fehérje plakkoknak és a sejteken belül kicsapódó ún. neurofibrilláris kötegeknek.

 

Bár a betegség pontos oka egyelőre nem feltárt, ismerünk olyan tényezőket, amelyek növelni illetve csökkenteni képesek a rizikót. A rizikófaktorok közül a legfontosabb az életkor. A betegség elsősorban a 65 év feletti korosztályt érinti. 65 év felett minden +5 életévvel a kórkép előfordulása megkétszereződik. Az életkor mellett szerepet játszanak még genetikai tényezők (az esetek 5-10 százaléka mutat családi halmozódást), eszméletvesztéssel járó korábbi fejsérülés, valamint mindazok a rizikótényezők, melyek a szívérrendszeri betegségekre is hajlamosítanak (magas vérnyomás, magas vérzsírszint, cukorbetegség, elhízás). Védő faktornak tekintik a magasabb iskolai végzettséget, a rendszeres testi és szellemi aktivitást, valamint az antioxidánsokban gazdag étrendet.

A kórlefolyás szakaszai

 

A betegségre lappangó kezdet, majd a panaszok lassú, folyamatos súlyosbodása jellemző.

 

Korai fázis: fokozódó emlékezetzavar, névfelejtés, szétszórtság, a térbeli és időbeli tájokozódás zavara, személyiségváltozás (visszahúzódás, érdektelenné válás). Ebben a fázisban jelentős deficittünetek mellett az önellátás képessége megtartott, a személyi higiéné megfelelő, az ítéletalkotás képessége a szükségletekhez képest megfelelő.


Középsúlyos fázis: az emlékezethanyatlás mélyül, a beteg a közelmúlt eseményeit elfelejti, szótévesztések, ismerősöket arcról csak nehezen ismeri meg, nehézségek a mindennapi tevékenységekben. Ebben a fázisban az önálló életvitel részleges, nehézkes és veszélyes. A beteg életviteléhez rendszeres segítséget igényel, de az állandó felügyelet nélkülözhető.


Súlyos fázis: nem ismeri meg a hozzátartozóit, a beszéd összefüggéstelen, az elemi napi működések (étkezés, tisztálkodás, toalett-használat) zavart szenvednek, folyamatos felügyelet szükséges. Ebben a fázisban állandó felügyeletet igényel. A személyes higiénét elhanyagolja.

 

A diagnózis és a kezelés az arra kijelölt ún. demencia centrumokban történik. Az Alzheimer-kór diagnózisa részletes neurológiai és belgyógyászati kivizsgálás, neuropszichológiai tesztek, laborvizsgálatok és képalkotók (CT, MRI) eredményén alapul. A betegség kezdeti tüneteit a hozzátartozók és gyakran a háziorvosok is az idősödéssel együttjáró feledékenységnek tulajdonítják, és csak későn kerülnek a betegek pszichiáter vagy neurológus szakorvoshoz. Mind a betegség diagnózisa, mind a gyógyszeres terápia elindítása ezért sok esetben éveket késhet. A 2007-es európai szakmai ajánlás szerint már a betegség korai fázisában fel kell vetni a gyógyszeres kezelést. A terápia célja a mentális romlás lassítása, illetve lehetőség szerint (átmeneti) megállítása; a kísérő pszichiátriai tünetek csökkentése, a funkcióképesség javítása vagy stabilizálása.

 

webdesign: qualitypress