febr. 7, 2008

Félmillió COPD-s beteg Magyarországon


2008. február 7.

A GSK  sajtótájékoztatójának témája a COPD volt. Dr. Tolnay Edina és Dr. Somfay Attila pulmonológusok előadásukban a COPD tüneteiről, okairól, az életminőségre gyakorolt hatásáról, a terápiás lehetőségekről és ezzel kapcsolatban a TORCH vizsgálatról tartottak előadást.
Mielőtt a tényekre sort került volna, egy COPD-s beteg számolt be pár mondatban arról, hogy derült ki a betegsége, és mennyire vált nehézzé a mindannapok megélése, munkájának elvégzése. A COPD-s beteg számára komoly gondot jelent a lépcsők megmászása, a séta vagy akár a reggeli öltözködés.
A COPD-t ma a 4-6. vezető halálokként tartják számon a világon, és ez az egyetlen betegség, amelynek halálozási gyakorisága világszinten is növekszik. A WHO előrejelzése szerint a COPD 2020-ra már a harmadik leggyakoribb halálokká válhat a világon. Hasonló a helyzet a betegség költségeinek vonatkozásában is, hiszen míg 1990-ben a 12. helyen szerepelt a COPD, addig 2020-ban várhatóan az 5. helyre kerül a költségek szempontjából is. A költségek nagy részét, több mint 70%-át a kórházi költségek teszi ki, hiszen az akut exacerbációk a beteget a kórházba kényszerítik.

A COPD egyre gyakoribbá válik a nők körében, valamint a fejlődő országokban, a dohányzás terjedése, továbbá a megnövekedett üzemanyag kibocsátási szint miatt:
 Az európai felnőttek több mint 10%-ában mutatható ki a légúti áramlás akadályozottsága
 Az Egyesült Államokban a becslések szerint 11,2 millió felnőtt szenved COPD-ben
 Magyarországon pontos epidemiológiai adatok nincsenek, de a becsült betegszám 500 ezer főre tehető:
 - a felnőtt lakosság 5 %-a
 - a 3-3,5 millió dohányos 15%-a szenved e betegségben.
 - a COPD-sek 80%-a dohányzik vagy dohányzott

Terápiás lehetőségek a betegség kezelésére
A COPD továbbra is egy aluldiagnosztizált és alulkezelt kórkép, azonban az új tudományos evidenciáknak köszönhetően a COPD megelőzhető és kezelhető betegség (GOLD* 2006). A COPD kockázatának csökkentésére, valamint a progressziójának lassítására korábban egyedüli módszernek a dohányzás abbahagyását tartották. A gyógyszeres terápiák hatékonyságára vonatkozóan kutatási eredmények nem álltak rendelkezésre, egészen a TORCH vizsgálatig.

TORCH vizsgálat – a reményteli jövő
A GSK által szponzorált vizsgálat 42 országban több mint 6100 beteg bevonásával 3 éven át vizsgálta a túlélés javításának lehetőségét COPD-ben. A klinikai vizsgálatban azt tanulmányozták, hogy gyógyszeres kezeléssel meghosszabbítható-e a COPD-s betegek élete.
A vizsgálat elsőként igazolta a gyógyszeres terápiáról, hogy az képes a COPD-s betegek túlélését javítani, és emellett szignifikáns mértékű javulást mutatott az életminőség terén is. A TORCH eredményei nagyon ígéretesek és új reményekkel szolgálnak a COPD-s betegek számára, és alapjaiban forradalmasíthatják a COPD kezelését.

A mindennapi valóság
Hazánkban jelenleg a COPD-ben szenvedőknek kevesebb, mint 20%-a diagnosztizált, hiszen a betegeknek nincs betegségtudata (a jellegzetes tüneteket a dohányzás szükségszerű velejárójaként élik meg) és éppen ezért nem fordulnak orvoshoz. A vizitdíj bevezetése óta csökken az orvos-beteg találkozások száma, és ennek megfelelően az orvoshoz fordult COPD-s betegek száma is, pedig a COPD egy krónikus betegség, amely folyamatos kezelést igényel. Annak érdekében, hogy ne kelljen vizitdíjat fizetni, a betegek sokszor spórolnak gyógyszereikkel, és nem tartják be az orvos előírásait. A gyógyszerek szedésének visszafogása viszont ronthat a betegek állapotán, ún. exacerbáció léphet fel, a beteg kórházba kerülhet, és ez súlyos terheket ró az egyénre és a társadalomra is.


 

webdesign: qualitypress