máj. 19, 2009

Két motorral kezdi a második szezont a mentőrobogó szolgálat


2009. május 8.

„Annak ellenére, hogy tavaly veszélybe került a robogómentők léte, az idei szezon kezdetére mégis sikerült megvalósítani az álmunkat: ezen a nyáron már nem csak a Duna pesti, de budai oldalán is tudunk segíteni a bajbajutottakon” – nyilatkozta Siklósi Gábor, a Főnix Mentőszolgálat csoportvezetője. Június és szeptember között így már kettő darab, kiemelt mentőautó felszerelésével rendelkező kétkerekű biztosítja a gyors segítségnyújtást a fővárosban. A leghatékonyabb szárazföldi mentőegység hétköznapokon reggel nyolc és este nyolc között, valamint szombat éjjel riasztható.

Az állami támogatás nélkül működő mentőrobogó szolgálat 2008 júniusa és szeptembere között kétszázötven alkalommal segített baleseteknél, rosszulléteknél. Tekintettel arra, hogy az esetek közel háromnegyedénél nem kellett mentőautót küldeni az ellátás után, a tavalyi évben a helikopter után a mentőrobogó bizonyult a leghatékonyabb fővárosi mentőeszköznek. Budapesten ugyanis kiváltképp a forgalmasabb órákban a robogó képes leggyorsabban a segítségnyújtásra. „Sok esetben emberélet múlhat a gyorsaságon. Hirtelen szívmegállás esetén például minden perc számít, robogóval pedig sokkal nagyobb esélyünk van, hogy még idejében a helyszínre érjünk” – mondta Siklósi Gábor, aki Péter Ferenc kollégájával 2007 decemberében saját motorján érkezve, orvosi felszerelés nélkül mentette meg egy kétéves kislány életét.

Bár a főváros „turista övezeteiben” (a Budai Vár és a Váci utca környékén) az Országos Mentőszolgálat is üzemeltet két robogót, a mentőjárművek gyorsasága és hatékonysága miatt nagy szükség volt újabb járgányokra; főként olyanokra, melyek egy kiemelt mentőkocsival egyenértékű felszereléssel cirkálnak a városban. A robogós életmentők idén már két 250 cm3-s Aprilia Atlantic 250 típusú járművel sietnek a bajbajutottak segítségére, melynek mindegyikét gyógyszerekkel, infúziókkal, újraélesztő eszközökkel és defibrillátorral szerelte fel a Főnix Mentőszolgálat. A Szent Márton Gyermek Mentőszolgálat köszönhetően pedig még speciális gyermekmentéshez szükséges felszerelés is felkerült a kétkerekűekre.

A mentőrobogósok első évada azonban hiába volt rendkívül sikeres, tavaly augusztusban úgy tűnt a szolgáltatás tiszavirág életű lesz csupán. A szponzor ugyanis, aki a nagy gonddal kiválasztott és továbbképzett mentőrobogósok bérét állta, magyarázat nélkül visszalépett. A sanofi-aventis/Chinoin-nak köszönhetően azonban a „hős mentősök” is éppen időben kaptak segítséget, hisz Magyarország legnagyobb francia-magyar gyökerű gyógyszergyártója vállalta, hogy a kihátráló bank helyébe lép. „Csak Budapesten kétóránként megáll valakinek a szíve. Az emberek nem mernek és nem is elég felkészültek ahhoz, hogy baj esetén szakszerűen segítsenek egymáson. Ezen mindenképpen változtatnunk kell, azonban a szemléletváltás időbe telik. Addig is olyan szervezetek munkáját segítjük, akik képesek elsőként a helyszínre érni. Sokszor néhány percen múlhat egy emberélet” – indokolta Rózsa Iván, a sanofi-aventis/Chinoin külső kommunikációs vezetője a vállalat döntését.

2009. május 1-jétől – az időjárástól függően akár – októberig nyolc, több hónapos speciális kiképzésen részt vett robogós váltja majd egymást, hogy hétköznapokon reggel nyolc és este nyolc között, valamint szombat éjszaka is időben érkezhessen a segítség.


 

webdesign: qualitypress