dec. 5, 2007

A székrekedésben szenvedőknek jelentősen romlik az életminősége


Budapest, 2007. október 1.

– A székrekedés nem csupán kellemetlen közérzetet okoz, hanem az életminőséget is jelentősen rontja – derül ki a Boehringer Ingelheim legújabb, szeptember elején nyilvánosságra hozott felméréséből. A kutatás kimutatta, hogy a székrekedéssel küszködő emberek jelentős része ugyanolyan rossznak érzi életminőségét, mint azok, akik valamilyen súlyos betegségben szenvednek.

A négy kontinens hét országában (Nagy Britanniában, az Egyesült Államokban, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Brazíliában és Dél-Koreában) 2.870 székrekedésben szenvedő bevonásával elvégzett kutatás (Wald A., Scarpignato C, Kamm MA et al. A székrekedés életminőségre gyakorolt hatása. Alimentary Pharmacology &Therapeutics 2007;26 (2): 227-36) megállapította, hogy a székrekedéses betegek életminősége sokkal rosszabb, mint a szorulás által nem érintetteknek. A felmérés szerint:
A székrekedéses emberek általában gyengébbnek érzik általános egészségügyi állapotukat, és azt gondolják, hogy ők sokkal inkább hajlamosak a betegségekre.
Emellett a székrekedés jelentősen visszaveti mindennapi tevékenységüket is, s körükben sokkal nagyobb azoknak az aránya, akik azt gondolják, hogy állapotuk a normális fizikai tevékenységek folytatását is akadályozza.
Mindez nem csak azt jelenti, hogy a szorulásos emberek tartózkodnak az olyan komolyabb erőfeszítést kívánó mozgásformáktól, mint a futás vagy a nehéz tárgyak emelgetése, hanem azt is, hogy sokuk még a térdeléstől, hajolgatástól vagy akár a néhány száz méternyi  gyaloglástól is ódzkodik.
Az is kiderült, hogy a székrekedésben szenvedők sokkal gyakrabban számolnak be testi fájdalomról, mint azok, akik „egészségesnekâ€? tartják magukat.

A felmérés legmeglepőbb eredménye, hogy a székrekedésben szenvedő emberek életminőségüket ugyanolyan rossznak értékelik, mint azok, akik cukorbetegségben vagy szívbetegségben szenvednek.

A kutatást vezető Wald professzor (USA) szerint, rendkívül fontos, hogy a felmérés eredménye az orvosok számára is elérhető legyen, mivel a székrekedés kezelésének célja az életminőség javítása, valamint a testi tünetek megszüntetése kell, hogy legyen.

A szorulást övező rengeteg tévhitnek köszönhetően a betegek legtöbbször saját magukat hibáztatják állapotuk miatt. Azt gondolják ugyanis, hogy székrekedésüket az okozza, hogy kevés folyadékot és rostot fogyasztanak vagy mozgásszegény életmódot folytatnak.

Az új kutatás eredményei szerint amellett, hogy ezek az emberek fizikailag rosszul érzik magukat, egyfajta érzelmi tehertől is szenvednek. Általában nagyon szégyellik állapotukat, és attól tartanak, hogy az emberek azt fogják hinni róluk, hogy a valóságosnál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a székrekedésnek.  Ezért inkább nem beszélnek róla, magukba fojtják problémáikat, ami egyre inkább elszigeteli őket. A legtöbben arról számoltak be, hogy amikor szorulásuk van, csúnyának és ingerlékenynek érzik magukat, emellett fájdalmaik is vannak, amelyek megakadályozzák őket abban, hogy igazán önmaguk legyenek.

A székrekedés tüneteinek kezelésében jelentős segítséget nyújt a Dulcolax® drazsé, a Boehringer Ingelheim Pharma új készítménye, amelynek hatékony, ugyanakkor gyengéd voltát klinikai vizsgálatok sora igazolja, szedése pedig segíti a székrekedésben szenvedőket abban, hogy visszatérjenek a normál életvitelükhöz.

A Dulcolax recept nélkül kapható a gyógyszertárakban, így könnyen elérhető, ha a székrekedés okozta panaszoktól hatásosan, ugyanakkor gyengéd módon akarunk megszabadulni.

webdesign: qualitypress