márc. 20, 2009

ALVÁS VILÁGNAPJA


2009. március 20.          


„Nemzetközi becslések szerint  a fejlett országokban a lakosság mintegy 30%-át érinthetik a különböző alvásbetegségek. A legismertebbekben mint az apnoében és az insomniában több száz millióan szenvednek, nem kevesebben horkolnak, amely  súlyos betegség tünete is lehet. A legfontosabb feladat a megoldáskeresés, illetve a megelőzés. Fel kell hívni a lakosság figyelmét a veszélyekre, ebben a médiának is fontos a szerepe.  Előidézői a stressz, az elhízás, a túlzott munkamegterhelés, és az egészségtelen szokások a leginkább okolható tényezők.”? World Sleep Day 2009.

         A tapasztalatok szerint alig van olyan ember, akit az élete során ne érintett volna valamilyen alvászavar. Krónikussá válása esetén jelentős életminőség csökkentő tényezővé válhat úgy a munkában, mint a mindennapi életvitelben, súlyos következményekkel. A fejlődő alváskutatás egyre jobban feltárja a kiváltó okokat és a megfelelő terápiás megoldásokat. A fejlett  országokban – így Magyarországon is – mindenekelőtt az életminőség változásának következtében - kevesebbet és rosszabbul alszunk. Számos betegség oka a rossz alvásban keresendő: megelőzésük, gyógyításuk nemcsak személyes, hanem gazdasági érdek is.       
   Az alvás minősége kiemelkedő szerepet játszik a közérzetünkben, a munkavégzésünkben. Figyelmeztető adat: a súlyos, gyakran halálos kimenetelű közlekedési balesetek jelentős részében van valamilyen szerepe az alvászavarnak. A hazai közúti közlekedési balesetek 10%-a a fáradtság illetve elalvás miatt történik, a halálos baleseteknél ez az arány közel 20%. A haszongépjárművek okozta közlekedési balesetek 20-30%-át okozza fáradtság, stressz, álmosság, illetőleg elalvás. A közlekedési hatóság és néhány megyei rendőrkapitányság – legutóbb a Pest Megyei Baleset-megelőzési Bizottság közreműködésével –  folytat olyan kampányokat, melyek az elalvásos illetve az ebből következő  fáradtságra visszavezethető figyelmetlenségekből bekövetkező  balesetek megelőzésére hívja fel a figyelmet. Kívánatos lenne a hivatásos gépjárművezetők és mindenekelőtt a kiemelten nagy koncentrációt igénylő munkát végzők körében a folyamatos alvásminőség szűrés bevezetése.
Erre is irányul  az Országos Alvásfelmérés, mely  a közelmúltban indult és azt a célt szolgálja, hogy a benne résztvevők  képet kapjanak alvásszokásaikról. A vállalatok, intézmények dolgozói (ezidáig többek között a L”Oréal, a Kossuth Kiadó, az Országos Mentőszolgálat, a Sanoma, a Dimenzió Csoport, a Humán Rent Európa) körében végzett felmérések első tapasztalata: rosszul alszunk. Az emberek többsége nem is tudja ezt, így a felmérés sokat segíthet olyan ismeretek megszerzésében, amelyek arra hívják fel a figyelmet, mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy jobban tudjunk aludni. A felméréshez kapcsolódás önkéntes: vállalatok, intézmények, munkahelyek, települések jelentkezését várják.
                 Az alvászavarok és az alvás-ébrenléti ciklus megváltozásának a vizsgálatával és gyógyításával foglalkozó diszciplina Magyarországon rövid múltra tekint vissza, jelenleg néhány alvásközpont köré szerveződve működik. Ezek tevékenysége nemzetközi összehasonlításban is példamutató, többségük akkreditált alváslaboratórium, vagyis megfelel az Európai Alvástársaságok és a Magyar Alvásdiagnosztikai és Terápiás Társaság magas színvonalú követelményeinek.

webdesign: qualitypress